Blog
Kotwa mostowa systemowa — dlaczego warto ją stosować?
Kotwa mostowa systemowa to jeden z ważniejszych elementów mocowania wykorzystywanych przy budowie mostów czy wiaduktów. Pozwalają na skuteczne łączenie głównej części konstrukcyjnej z innymi betonowymi elementami obiektu. Są alternatywą dla tradycyjnych kotew mostowych i talerzowych, a coraz częstsze ich zastosowanie wynika z właściwości, jakimi się wyróżniają.
Zasady prawidłowego wklejania kotew w betonie
Do mocowania różnego rodzaju elementów, wykonanych ze stali, aluminium lub drewna do podłoży betonowych służą specjalne kotwy. Wyróżnia się kotwy mechaniczne i wklejane. W naszym wpisie prezentujemy charakterystykę kotew wklejanych oraz przybliżamy zasady ich prawidłowego montowania.
Żywice i materiały mineralne do wklejania kotew w betonie
Montaż kotew w betonie musi być na tyle solidny, by przenoszenie wysokich obciążeń nie wpłynęło na ich stabilność. Dlatego też produkowane są różne rodzaje i unowocześniane są metody ich instalacji. Jednym z rodzajów są kotwy wklejane. W poniższym tekście możesz przeczytać, jakich składników używa się do wiązania tego rodzaju elementów.
Kotwy wklejane a kotwy mechaniczne
Kotwy to zaawansowane łączniki, które służą do mocowania elementów m.in. stalowych i drewnianych do podłoży betonowych. Najprościej je podzielić na dwie grupy: kotwy mechaniczne i wklejane. Różnią się one od siebie pod wieloma względami, a wybór odpowiedniego typu kotew do danego zadania wymaga sporej wiedzy i doświadczenia.
Metody wiercenia w betonie
Wiercenie w betonie ma zazwyczaj miejsce w budynkach, gdy inwestor chce rozprowadzić instalacje i rury. Często potrzebne jest podczas tworzenia infrastruktury: np. budowy dróg czy mostów, oraz w celu pobrania próbek. Wykonywanie otworów w betonie, w zależności od sposobu urabiania materiału, możemy podzielić na dwie metody: udarową oraz obrotową. W dzisiejszym wpisie dokładnie przyjrzymy się obu z nich.